Na co wydajesz pieniądze z zasiłku 500+?
Wyniki

Wolontariat seniorów

Nazwa projektu: Love, peace and... voluntary service

Planowane działania:
Wysłanie trzech par wolontariuszy seniorów z Polski do Centrum Wolontariatu w Vercelli k/Turynu. Każda z par wolontariuszy będzie przez 4 tygodnie pomagać w opiece domowej nad osobami starszymi, naprawie sprzętu rehabilitacyjnego, rozdawaniu żywności, akcjach edukacyjnych.


Goszczenie  trzech par wolontariuszy seniorów z Włoch w Wiosce Dziecięcej SOS w Karlinie. Włoscy wolontariusze będą przez 4 tygodnie pomagać w prowadzeniu opieki nad dziećmi, nauce języków obcych, nauce gotowania, drobnych pracach technicznych.


Ustanowienie partnerskiej współpracy Stowarzyszenia APERTO z Centro Europeo di Ricerca e Sviluppo per l’Est e per l’Ovest (CERSEO).


Termin realizacji:
1 sierpnia 2009 -  31 lipca 2011


Planowane terminy wyjazdów polskich i goszczenia włoskich wolontariuszy

- 15 listopada 2009 - 15 grudnia 2009
- 15 kwietnia 2010 - 15 maja 2010
- kwiecień 2011

Adresaci:
Wszyscy chętni w wieku powyżej 50 lat.

Planowane rezultaty:

-    wsparcie mobilności 12 seniorów w ciągu 2 lat
-    wsparcie uczestników projektu w zdobywaniu wiedzy i nowych kompetencji
-    rozwój znajomości języków obcych uczestników projektu i osób, na które projekt będzie oddziaływał
-    pomoc w rozwoju osobistym beneficjentów
-    zwiększenie liczby wolontariuszy w miejscowościach Vercelli i Karlino
-    nawiązanie partnerstw między organizacjami pozarządowymi w Europie
-    stymulowanie umiejętności życia w miejscach o odmiennych normach i zwyczajach


Źródło finansowania:
Program „Uczenie się przez całe życie” GrundtvigKto może zostać wolontariuszem?
Program „Wolontariat seniorów” jest adresowany do osób w wieku powyżej 50 lat, nieaktywnych zawodowo. Znajomość choć podstaw języka angielskiego lub włoskiego będzie dodatkowym atutem, ale nie jest warunkiem koniecznym udziału w programie. Rekrutację prowadzimy do 1 października 2010.


Osoby zainteresowane udziałem w Wolonariacie Seniorów prosimy o wypełnienie kwestionariusza osobowego i przesłanie mailem na adres stowarzyszenie@aperto.org.pl lub dostarczenie do biura Stowarzyszenia APERTO.


Vercelli
To jedno z najstarszych miast w północnych Włoszech. Położone około 80 km na północny-wschód od Turynu. Liczy 45 tys. mieszkańców. W założonym 600 lat p.n.e. Vercelli znajduje się wiele reliktów okresu Cesarstwa Rzymskiego - amfiteatr, hippodrom, sarkofagi, a także bazylika Sant Andrea wybudowana w 1219 stanowiąca jeden z piękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków romańskich we Włoszech.Przygotowanie do wyjazdu
Przed wyjazdem do Włoch wolontariusze wezmą udział w spotkaniach informacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie APERTO, w trakcie których zapoznają się ze swoimi prawami i obowiązkami, szczegółowymi zasadami udziału w projekcie oraz zadaniami. Osoby zakwalifikowane do projektu wezmą udział w trwającym miesiąc intensywnym kursie języka włoskiego. Koordynator projektu pomoże zaplanować Państwa podróż. Wykupi także ubezpieczenie.

Podróż
Podróż do Vercelli  i z powrotem wolontariusze odbywają samodzielnie. To Państwo decydujecie, czy chcecie jechać autobusem, pociągiem, czy lecieć samolotem. Koordynator projektu pomoże wybrać środek transportu i zaplanować podróż, a następnie kupi bilety. Po dotarciu do Turynu zaopiekują się Państwem pracownicy naszego partnera w projekcie włoskiej organizacji CERSEO.

CERSEO
Organizacja CERSEO prowadzi i promuje edukację pozaszkolną. CERSEO wesprze Państwa pobyt i działania w Vercelli. Współpracując z Centrum Wolontariatu i Stowarzyszeniem VITA TRE w Vercelli, pomaga najstarszym i niepełnosprawnym mieszkańcom Vercelli. Organizuje zajęcia w kołach zainteresowań, angażuje seniorów w wolontariat, pomaga w rehabilitacji i codziennym funkcjonowaniu.

Ubezpieczenie
Osoby ubezpieczone powinny przed wyjazdem poprosić w swoim oddziale NFZ o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można otrzymać bezpłatnie i „od ręki” po wypełnieniu odpowiedniego formularza.
Niezależnie od tego każdy wolontariusz będzie objęty dodatkowym ubezpieczeniem gwarantującym bezpłatną opiekę medyczną. Należy liczyć się z koniecznością zapłacenia z własnej kieszeni za wizytę u lekarza, a następnie wystąpienie o refundację wydatku przez ubezpieczyciela po powrocie do Polski.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Wolontariusze będą mieszkali w Vercelli wynajmowanym przez organizację goszczącą pokoju dwuosobowym lub w pokojach jednososobowych. Wolontariusze będą mieli tylko do swojej dyspozycji  łazienkę i kuchnię.
Wolontariusze otrzymają ryczałt na zakup jedzenia. Posiłki będą przygotowywać we własnym zakresie.Zadania wolontariuszy
Polscy wolontariusze seniorzy będę wspomagali działania prowadzone na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych przez Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie VITA TRE w miejscowości Vercelli.
- pomoc w prowadzeniu popołudniowych zajęć dla seniorów (tkanie, haftowanie, gotowanie, przygotowanie ziół)
- pomoc w przygotowaniu posiłków podczas imprez organizowanych dla seniorów
- pomoc w przygotowaniu kiermaszy i giełdy wymiany rzeczy przydatnychWsparcie
Koordynator projektu ze Stowarzyszenia APERTO odpowie na wszystkie Państwa pytania, a także przgotuje do udziału w projekcie. Koordynator pomoże zaplanować podróż i wyjaśni jak poruszać się po lotniskach i dworcach za granicą. W trakcie pobytu w Vercelli będzie się Państwem opiekowała osoba wyznaczona przez Stowarzyszenie CERSEO, wspomagana przez pracownika znającego język polski. W stałym kontakcie z Państwem (telefonicznym i przez internet) będzie koordynator ze Stowarzyszenia APERTO. W razie problemów pomoże znaleźć rozwiązanie. Pierwsza para wolontariuszy wyjeżdżająca w terminie 15.11.2009 pojedzie w asyście swojego koordynatora z APERTO.

Finansowanie
Wszystkie wydatki związane z wyjazdem i działaniami wolontariuszy są finansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" GRUNDTVIG.
Program finansuje przejazd z dowolnego miejsca w Polsce do miejscowości Vercelli we Włoszech i z powrotem, ubezpieczenie na czas podróży i pobytu za granicą, zakwaterowanie, wyżywienie, kurs językowy, działania związane z promocją projektu.
Celem programu jest integracja obywateli Unii Europejskiej i włączenie nieaktywnych zawodowo seniorów w działania społeczne.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt pod numerem telefonu 94 347 34 02, e-mail: stowarzyszenie@aperto.org.pl lub osobiście w siedzibie Stowarzyszenia APERTO w Koszalinie przy ul. Piłsudskiego 6/2.

 

***

 

Logo programu GrundtvigTen projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.